Tajemství velikonočních procesí

 Víš jak se vůbec řeknou Velikonoce španělsky?

– PASCUA FLORAL/

PASCUA DE RESURECCIÓN/

SEMANA SANTA –

 Svátky jara, vzkříšení nebo jednoduše Svatý týden!


 

Španělsko je velká země bohatá na tradice. A Velikonoce patří mezi ty významnější z nich. Podstatou jsou oslavné průvody – procesí bratrstev (cofradías, hermandades) různých církevních spolku na počest zmrtvýchvstání Ježíše Krista, dále církevní mše (nejen ty vážné, křesťanské, ale mnohdy také veselé a s jarní tématikou) a dále různé motlitby a setkání v upomínku a podobně.

Procesí bratrstev (cofradías) – kajícníků v kápích probíhají  po celém Španělsku

Tito „bratří“ nebo „kajícníci“ jak můžeš vidět na fotce procházejí ulicemi zahaleni do ztv. capirotes – pokrývek kónického tvaru vyrobených z kartonu a pokrytých látkou, která zahaluje hruď a záda…proč?

 Tyto škrabošky, ve kterých jsou vyřezané pouze otvory na oči pochopitelně ukrývají identitu kajícníků (i když některá procesí se odehrávají i za „odkryta“).

Historicky je tato tradice kapucí – masek, která po staletích ve velikonočních průvodech dodržovaná, je zakořeněná z doby Inkvizice a náboženského tribunálu. Hranice Inkvizice totiž hlavně ve Španělsku plála v 15-18. století snad nejkrutějším ohněm v Evropě…

Kajícníci tehdy byli nuceni nosit tento žlutý „svatý“ háv (říkali mu „svatý pytel“ – sambenito) po určitou dobu (někdy až do smrti), kterou jim určil tribunál a na prsou a zádech měli napsaný ten delikt, kterého se dopustili. Jako trest a ostudu. Pokud trest splnil, byl pak v kostele přede všemi znovu zopakovat své hříchy…

Je to prostě a jasně přece jenom hlavně náboženský svátek, že?

97% Španělů jsou katolíci a chodí pravidelně v neděli do kostela. Tyto svátky jsou tady proto oslavované hlavně v tomto duchu.

Ve Španělsku se po celou dobu Svatého (velikonočního) týdne konají stovky a tisíce náboženských procesí různých bratrstev a další nespočetné množství mší a obřadů v jednotlivých farnostech (tzv. Parroquías)


Jaké další zvláštnosti se slaví na Velikonoce a co dobrého se tady peče?

Čti tady – budeš překvapen a možná i šokován >>>>


Nicméně bohužel (nebo pro někoho bohudíky)  – i k nám, do Španělska,  přišla před pár lety silná komerce a tak před Velikonocemi  zdobí obchody už pár týdnů dopředu čokoládová vajíčka, zajíčci a další atributy tohoto jarního svátku.

Svátky jara, přinejmenším ta jejich hlavní část se soustředí okolo prodlouženého víkendu s Velikonoční nedělí.

V 17 autonomních jednotkách a 50 provinciích se liší počet svátečních dnů. Bylo by komplikované vše sepsat a unifikovat to taky nejde.


Semana Santa

  • začíná Květnou Nedělí (Domingo de Ramos) –  ale obecně tady máme státní svátek už od
  • Zeleného čtvrtka (Jueves Santo),
  • přes Velký pátek (Viernes Santo) ,
  • Bílou Sobotu (Sábado de Gloria) ,
  • Velikonoční neděli (Domingo de Pascua/Resurrección)
  • po Velikonoční pondělí (Lunes de Pascua) – toto je stav  od nás z Baleárů/z Mallorcy.

Školní prázdniny jsou po celém území Španělska stanoveny právě od zeleného čtvrtka až do neděle týden po té Velikonoční. (Letos od 13.4 – 23.4.2017 pro ilustraci)


Lidová tradice hlavně pro ty nejmenší: Hledání vajíček, která ukryl zajíček! 

Stejně jako v jiných evropských zemích i tady se děti nemůžou dočkat časného ranního pondělního hledání nazdobených (v posledních letech atraktivnějších čokoládových vajíček), které v domě, okolo domu a taky na zahradě schoval velikonoční zajíček (Conejito se Pascua)

Na venkově a v tradičních lokalitách se vejce stále barví, většinou jen přírodními zdroji a barvami z přírody. Vajíčky z košíčku se pak obdarovává rodina, sousedi, přátelé a známí jako symbol jara, znovuzrození, nového života začátku.


¡Hasta luego!

Hezké jaro z Mallorcy Ti přeje

 Španělka Lucie


Španělka Lucie
Vášnivá milovnice Španělska a španělštiny, lektorka online se sídlem na Mallorce, konzultantka programu START Mallorca, lokální průvodkyně, gurmánka a milovnice středomořské kuchyně. Jsem prostě Španělka srdcem i duší! :-) Klidně mi napiš email na lucie@spanelskyonline.cz Více o mě a o tom, jak jsem se ocitla v Karibiku Středomoří si přečti tady >>>> Můžeš se přidat mezi milovníky Španělska na naši FCB stránku tady >>>>
Komentáře