Proč se každý šestý Španěl jmenuje José?

Den, kterého si možná ani nevšimneš, pokud na Tebe ráno na Facebooku, na Seznamu při čtení Novinek, případně ze stolního kalendáře nezařve, že je dneska Josefa a Ty nějakého znáš, tak mu naťukáš v rychlosti esemesku nebo jen vyplníš políčko pod modrou lištou, taky to tak máš? 🙂

Já si vždy u telefonování s dědou, kdy jsem k jmeninám přála ústně, protože esemesku si neuměl vyzvednout,  uvědomila, že tady máme jaro! Huráá! 🙂

Zimo, buď tak laskavá, sbal si svoje ledovky a sněhové jazyky a běž s nimi … no na sever přece! 🙂


19. březen = SAN JOSÉ, předvečer JARA 

Ten den je tady ve Španělsku a jeho všech regionech velice významným dnem. A to  hned 3x!

 1. V celé zemi se slaví sice tak trochu komerční, ale i přesto milý Den otců (Día de Padre), kdy si tatínkové zaslouží svůj dáreček a obdiv.
  • V mnoha regionech – Valencii, Murcii, Navaře, Galicii, Baskitsku, obou Castiliích, Navaře,… se jedná o día festivo – den volna, v některých  z nich pak, jelikož letos připadl na neděli byl svátek posunutý na pondělí 20. března více o tom, proč se to dělá píšu tady v článku >>>>
 2. San José je patronem řemeslníků, zvláště truhlářů.
 3. San José je důležitým svátkem zvláště v regionu Valencia, ve Valencii (jeho hlavním městě), jehož je patronem jsou na tento  vázány vrcholné oslavy slavností FALLAS  (čti fajas) (dočteš se dále)
  • A navíc vzhledem k opravdu vysokému počtu lidí, kteří nosí jméno José, Josefa nebo María José, je velmi vhodným důvodem oslavit jejich jmeniny, no ne? :- )

 


Den otců (Día de Padre)

Den otců

Kdy?

Se slaví v různých zemích v různá data…ve Španělsku je tento svátek stanoven na 19. března, na svátek sv. Josefa – na počest svátku SAN JOSÉ. Stejně jako třeba v Itálii, v Portugalsku nebo v Andoře. Ve většině zemích, včetně Česka se slaví třetí neděli v červnu. Jsou ale i země, kde je to úplně jinak, třeba Rusko – v únoru…Jiný kraj holt jiný mrav.

Proč se slaví? 

Inu slaví se přínos role OTCE do rodiny, slaví se jeho postavení vzhledem k výchově dětí.

Jak ? 

Den otců

Ve Španělsku jde o soustředění se na otce, dědečky, tchány, otčímy. Dostanou určitě nějaký komerční dáreček, neměl by hlavně chybět taky nějaký ručně, doma vyrobený dětmi, v upomínku na tento den. Tradicí je, že je to ten – asi jediný –  den v roce, kdy tatínkům dělají děti snídani do postele – a ten „předstírá“, že spí, až do té doby, kdy se kolem něj všichni sesypou s dobrotami a dárečky!

 

Původ?

Španělsko obecně je ve oslavách svátků ovlivněné tradicemi, zvlášť těmi náboženskými. Chci (ne) vsunout kratinkou historickou vsuvku, den otců tady slaví na San José (s. Josef) z několika důvodu:  ten křesťanský je, že  Sv. Josef (San José de Nazaret) byl manželem Marie a taky „nevlastním“ otcem Ježíše.

Svátek v sobě skrývá taky spoustu zajímavosti!

 • San José je patronem  řemeslníků,  jasně,  sám byl truhlářem (carpintero) , jak  říká Písmo svaté, proto si jej jako patrona tyto stavy zvolily
 • Tradice říká toto: řezbáři, truhláři a další ten den uklízejí a vyklízejí své provozovny a ze starých kusů dřev a oblečení vyrábějí figury –  bubáky – strašáky a vystavují je na ulici. Takový JARNÍ úklid dílny, podtextem k tvoření panáků má být ironie z špatného postavení jejich stavu ve společnosti. Tradicí se od 19. století stalo, že právě na 19. března pak tyhle paňácy spálí jako symbol obnovení a  zničí tak vše staré (loňské, zimní) a očekávají lepší, nové zítřky (uklizeno, jaro).

  Hodně kluků a nejen těch truhlářkých se jmenuje José

A teď jsme u toho >>>> POZOR >>>>

 • Podstata toho všeho a nejlepší zážitek je ve v regionu  Valencia,  ve městě VALENCIA – tam se na Josefa konají slavné a tradiční FALLAS.  Falla v katalánštině znamená = > FIGURA, paňác, loutka, hračka (muñeco).
 • Ve Valencii se tato akce chystá celé měsíce, skupiny lidí tvoří obrovské figury – FALLAS – z kartonu, papíru, dřeva a jiných hořlavých materiálů. Celý březen  jsou , až do 19.  pak vystaveny v ulicích Valencie, na předem stanovených místech, bývá jich na 800 kusů!
 • Fallas ve Valencii

 • Jedná se, jak je v Espani často zvykem o soutež – o concurso de fallas – Porota vybere se ta nejhezčí Falla dospělácká i dětská – může to být výjev historický, ze současnosti, karikatury slavných a podobně. Fantazii meze nekladou.
 • Všechny fallas se pak o půlnoci posledního dne spálí (19. března), A ty, co získaly cenu mají EXTRA svoji vlastní vatru, HEEČ! 🙂  (říká se ji cremá – katalánsky – no prostě kremace! )
 • Té noci se říká v katalánštině Nit del Foc (Noche del fuego) = „Ohnivá noc“.Ten je  večer jako mega obří slavnost ohně a znovuzrození.

  Fallas Valencia

  Španělé milují světýlka

  Pálení Fallas na Josefa

 • Samotná  Valencijská slavnost FALLAS probíhá od 12.-19. března, celý březen , už od 1.3. pak  planou městem obří ohňostroje (mascletà) (denně ve 14. hodin, ve Valencii na náměstí),  a poslední 3 dny  taky vždy o půlnoci obří pyrotechnické ohňové hranice (castillos de fuego)  jako podívaná pro místní i pro turisty.
 • A nebylo by to ve Španělsku, aby u toho nebylo všude je plno jídla a pití, nejde opomenout tradiční ledový nápoj zvaný HORCHATA – mléko vyrobené ze zemních mandlí – chufas, podávané s fartons – pečivem – dlouhými piškoty, které se do mléka namáčí – mňamka!
 • A samozřejmě se podává na ulici dělaná pravá valencijská PAELLA!

  valencijská paella

 • FALLAS 2017 byly letos pro všechny tak trochu  výjimečné . PROČ?? Protože ve Valencii letos ohně Fallas vzplály poprvé pod záštitou označení jako nehmotné Kulturní dědictví lidstva (Patrimonio Inmaterial de la Humanidad)! Pokud Tě zajímá více, koukni se tady na článek z novin  , je ve španělštině.
 • San José jako día festivo – den  volna je slaven tradičně  proto hlavně ve Valencii – tam je naplněna jeho pravá podstata -stojí za to vidět!! Dále je volno např. v Madridu, v Navaře, Extremaduře nebo Murcii , a dalších.
 • Na San Josého slaví svátek všichni Josefové – HA! neobjevila jsem Ameriku – Španělsko má jiný kalendář jmenin, než máme my a sv. Josef tak jako skoro jediný  koliduje – a nemusí být ani  všichni Josefové truhláři! 🙂
 • JOSÉmu se ve Španělsku přezdívá PEPE – sv. Josef nazaretský je označován jako Padre Putativo (nevlastní otec, ten jež mi je otcem) neboli PP = PePe …AHA! 🙂

Fallas na Mallorce? ANO!!

Od roku 1994 se tradičně slaví Fallas, lokálně v obci El Toro (Calviá) na jihozápadě ostrova, kde se inciativy chopila valencijská komunita nadšenců. Aby oslavy nekolidovaly s těmi originál , ty mallorské jsou stanoveny na poslední týden v březnu (případně první v dubnu). Nic valencijské jim tady není cizí! 🙂

Pálení Fallas – Nit del Foc

Fallas Valencie

Nechybí tady výstavka a představení  (plantá de fallas)  obřích FIGUR  – Fallas, pyrotechnické hračičky jako mascletá (ohňostroj) , a despertás (házení petardami) a hlavně taky úžasná dobrota – pravá valencijská paella a soutěž v její přípravě!! 🙂

Letos se mallorské Fallas v El TORO konají o víkendu 31.3 – 2.4.  a program je jako vždy velkolepý! Zde najdeš fotoreportáž z akce >>>> (PS: v dubnu…)

Na Mallorce se ale obecně  Fallas nijak neslaví. Zůstali tady u pocty „truhlářům“, Josefům a hlavně Otcům – ,podstatné je, že existuje den, kdy se připomene neoddělitelná role TÁTY, kterého milujeme, děkujeme mu za jeho lásku a  jeho odevzdání rodině. Protože štěstí v ní má základ a rodina je ve Španělsku doslova svatá!

Tati myslím na Tebe z Mallorky, nepotřebuji na to ani ten den v kalendáři! Mám Tě ráda! 🙂

Mějte všichni  hezké jarní dny, ať už jste kdekoliv!


 

Tak zase příště!

¡Hasta pronto!

 Lucie Španělka 🙂


 

Španělka Lucie
Vášnivá milovnice Španělska a španělštiny, lektorka online se sídlem na Mallorce, konzultantka programu START Mallorca, lokální průvodkyně, gurmánka a milovnice středomořské kuchyně. Jsem prostě Španělka srdcem i duší! :-) Klidně mi napiš email na lucie@spanelskyonline.cz Více o mě a o tom, jak jsem se ocitla v Karibiku Středomoří si přečti tady >>>> Můžeš se přidat mezi milovníky Španělska na naši FCB stránku tady >>>>
Komentáře