Oni už zas mají volno?! aneb co je pohyblivý svátek

Páni, oni už ZASE mají volno?! To jako není škola a nejde se do práce? 🙂

Častokrát se mě okolí ptalo, nejen ve škole , jak to je s těmi svátky ve Španělsku???

 – Oni tam pořád něco slaví, pořád mají prázdniny a dovolenou (vacaciones), že?…

ano, ano , ale zdání na první pohled  může trochu klamat!

Chceš  vědět jak?


ONO TOTIŽ je to takhle:

 • Španělé si  umí dny volna hlavně trochu více užít než my Češi, více vychutnat, vyrážejí ven s rodinami, tráví čas spolu a s dětmi. U příležitosti každého svátku se konají různé události (eventos)  a místní lidé je rádi využívají k tomu jít ven – salir de marchajak  tomu říkají, dát si dobré jídlo a pití. Děti si venku také pohrají a dospělí se potkají s přáteli a mohou si popovídat, pobavit se.
 • Národní svátky a svátky hlavní typu Vánoce Navidad , Tři králové Reyes Magos , Velikonoce Semana Santa, den španělské Hispánosti Día Nacional/  de Hispanidad, den Ústavy Día de Constitucíon , jsou tady pojaté v tom pravém smyslu, a to v jejich pravé náboženské podstatě nebo v národní hrdosti.
 • I když pravda je, že poslední roky konzumismus ovládl i Španělské království (Reino de España) a lidé nakupují ve velkém! Dárky, jídlo i … zbytečnosti…nemůžeme jim ale upřít, jak nádherně umí vyzdobit světýlky každé městečko – světýlka a lampiónky, jooo  ty Španělé totiž opravdu milují! 🙂

Pojďme se ty svátky tedy spolu podívat detailně a v praxi:

 • Svátkem – dnem volna rozuměj – día festivo – se myslí den, kdy se tady nepracuje, není to prostě běžný, pracovní den (día hábil, día laboral), valná většina Španělů má opravdu volno a nikdo o nich ani nijak nediskutuje, že by třeba šel do práce…výjimkou jsou samozřejmě lidé z pohostinství, sezonní pracovníci,  a podobně,
 • Španělský kalendář vypadá každý rok trochu jinak, co se dnů volna týče. V Česku každý rok jen zatlačíme slzu, o kolik dnů zaslouženého volna nás připraví soboty a neděle na které každý rok připadne určité množství státních svátků. Ve Španělsku nemusí… čti dále >>>
 • V jejich kalendáři se objevuje 10 fixních, řekněme jim „povinných“ 🙂  státních svátků celonárodní povahy – těm se říká nacionales – národní,
 • Dále si každá autonomní jednotka Comunidad Autónomatěch je ve Španělsku celkem 17, např. Baleárské ostrovy jsou jednou z nich ( o těch některý příští článek)  –  si do svého komunitního pracovního kalendáře může doplnit, či libovolně přeskupit ještě další 4 svátky, které ještě můžeme považovat taky jako národní,  budeme jim ale říkat raději regionální fiestas regionales/autonomistas.
 • O tom jestli se daný rok budou v tom či onom regionu slavit, si totiž rozhodují příslušné úřady daného regionu samostatně, vždy na podzim předchozího roku. Většinou už jsou tyto data stanovená na více let dopředu a pak se už jen potvrzují. To znamená, že je do kalendáře zařadí nebo nikoliv. Opět se jedná o dny skutečného pracovního volna.
 • Další 1 – 2 svátky povahy místní – fiesta local  – tyto svátky, ryze místní, si pak mohou do kalendáře doplnit ještě jednotlivé regiony, případně i města, podle nějakých daných pravidel, nicméně vcelku podle libosti a rozmaru… Tyto svátky pak platí pouze místně a pro ostatní části Španělska nejsou aktuální.
 • V žádném případě však nesmí celkový počet dnů v žádném regionu  státního volna (=svátků)  přesáhnout zákonných  14 dnů!

Tak! No nejsou na tom špatně,  si schválně spočítej na prstech , kolik máme svátků  v Česku.

Spočteno? Prsty na rukách nestačily?

Tak kolik? Hmm...:-)

No je to skoro stejné, že?  PROČ teda nemusí zatlačit slzu, když svátek připadne na víkend??


Tak jdem na to!

 • Z těch  9-10 fiestas nacionales je totiž  několik tzv. pohyblivých (nee všechny, třeba Vánoce se neposouvají, že 🙂 )
 • A ty pohyblivé se posouvat mohou  pouze  případě, že připadnou na neděli! Posunou na pondělí. Tak proto. Toto pravidlo ale umožňuje docela příjemné posuvné kejkle viz dále! – Každé volno, co nepadne vedle je přeci fajn! 🙂
 • Nicméně, ne vždy to udělají, pokud si chtějí zachovat regionální nebo lokální svátky…AHA!

>>>Takže ze života – například: letos , tedy v roce v roce 2017, připadl 1. leden na neděli – takže některé regiony jej přesunuly na pondělí – prostě LETOS byl Nový rok 2.ledna.

>>>například Madrid v rámci podpory regionálního svátku sv. Josefa, který letos také připadá na neděli, volil jeho posun na pondělí 20. března na úkor toho 1. ledna! Takže 1. leden (neděle) ale místo neděle 19. 3. bude pondělí 20.!

>>> Baleáry místo posunu Nového roku zvolili fakultativně z výběru možných svátků Velikonoční pondělí 17. dubna ( Lunes de Pascua) a tak dále a tak dále. :-)) Dlouhý seriál.


 • Pro letošní rok mají všechny regiony po 12 dnech volna, každý ale kapku jinak, každý region  si „namíchal“ svoji verzi pracovního kalendáře.
 • V kostce řečeno: všechny regiony mají pro letošek 8 z těch povinných dnů státního volna (viz níže) + 2-3 svátky výběrového regionálního charakteru + 1-2 lokálních svátečků (no jo, my na Mallorce máme dva no (Den ostrovů 1.3. + Velikonoční pondělí 17.4.! 🙂
 • Španělé mají taky hezkou schopnost seskupovat dny volna do prodloužených  / extra dlouhých   tzv. můstků puentes, my tomu říkáme prodloužený víkend! 🙂 wow!

Stíháš? 🙂 Nemáš už zamotané prsty nebo oči?

Celkově  ve Španělsku EXISTUJE na 35 různých lokálních svátků , slavit se slaví, jen ne vždy na ně připadne volný den! To ale Španělům nezabrání, aby si i tak udělali krásnou fiestu!


Tak si teda na chvíli odpočiň se mnou, třeba tady >>>>

A teď  konkrétně:


Těch 10 státních povinně ustanovených  dnů státního volna jsou:

1. ledna Año Nuevo – Nový rok

6. ledna Epifanía del Señor nebo Día de Reyes Magos (tento patří mezi regionální , ale slaví se vždy) Tři králové

14. dubna Viernes Santo nebo  Pascua Velký pátek

1. května  Fiesta de Trabajo Svátek práce

15.srpna  Asunción de la Virgen – Nanebevzetí Panny Marie

12. října Fiesta Nacional de España nebo Día de Hispanidad Národní den Španělska 

1-listopadu Día de todos los Santos Dušičky

6. prosince Día de la Constitución Den ústavy

8. prosince La Inmaculada Concepción Neposkvrněné početí

25. prosince  Natividad del Señor Vánoce

Svátky regionální /místní povahy,  ze kterých si regiony vyberou  3 -4  jsou například tyhle:

13. dubna Jueves SantoVelikonoční čtvrtek

13. října – den po Día de Hispanidad (pokud ten připadne na neděli) Den španělské Hispánosti/výročí objevení Ameriky

19. března Fiesta de San José /Día del Padre svátek sv. Josefa (příchod jara ) + den otců ve Španělsku


28. února – Den Andalusie

1-března – Den Baleárských ostrovů >>>>

23. dubna – Den Aragonu / Día de San Jorge (pouze Aragon a Madrid)

2. května – Den Komunity Madrid

15. května – San Isidro (pouze Madrid)

3. června Corpus Christi (většinou pouze Madrid)

24. července San Juan (pouze Katalánsko)

25. července Fiesta de Santiago Apostol

14. srpna Den Cantábrie

8. září – Den Extremadury/ Asturias

9. listopadu Día de Almudena (pouze Madrid)

26. prosince San Esteban (pouze Katalánsko)


a ještě hromada dalších lokálních a méně lokálních svátků a svátečků, třeba Carnavales  čti zde >>>>

ale i tak už je to dlouhé čtení…:-) Takže stačilo.

Jednomu by z toho až zrak přecházel…že? A byť to zní docela složitě a zbytečně zamotaně, je to jednoduché jako facka a každému regionu svátky a dny volna  padnou doslova jako hrnec na prdel! 🙂

Tak zase příště!

Hasta pronto

Lucie  Španělka 🙂

 

 

 

Španělka Lucie
Vášnivá milovnice Španělska a španělštiny, lektorka online se sídlem na Mallorce, konzultantka programu START Mallorca, lokální průvodkyně, gurmánka a milovnice středomořské kuchyně. Jsem prostě Španělka srdcem i duší! :-) Klidně mi napiš email na lucie@spanelskyonline.cz Více o mě a o tom, jak jsem se ocitla v Karibiku Středomoří si přečti tady >>>> Můžeš se přidat mezi milovníky Španělska na naši FCB stránku tady >>>>
Komentáře